Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Skype chat:

 

Mimo hlasové komunikace můžete ve Skype využívat chat (psanou komunikaci) a přenos souborů. Psaná komunikace má klasickou podobu dialogu, který je rozdělen na dvě svislé části. Menší pravá část zobrazuje údaje o přihlášených uživatelích chatu, ve větší levé části probíhá samotný rozhovor. Pravou část je přitom možno skrýt klepnutím na ikonku Skrýt uživatele.

V nastavení jsme se setkali s dvěma možnostmi volby zobrazení. Na výběr bylo zobrazení Skype a IRC. Zobrazení typu Skype zabírá každá věta více prostoru, protože jméno autora zprávy a její čas je uveden na samostatném řádku. Výpis ve stylu IRC je co do nároků na prostor střídmější a hodí se pro dlouhé hovory. Uživatelé, kteří na něj nejsou zvyklí, může být méně přehledný.

Klepnutím na tlačítko Přidat, případně na ikonku pod seznamem uživatelů, můžete do chatu pozvat další uživatele, kteří jsou právě online. Celkový počet uživatelů v rámci jednoho chatu není nijak omezený.

Aktuální chat lze i pojmenovat. To lze udělat kliknutím na ikonku Téma. To je výhodné zejména tehdy, pokud k diskuzi chcete pozvat více uživatelů a počítáte s tím, že diskuze bude pokračovat i po vašem odchodu. Takový chat lze uložit do oblíbených a později se k němu snadno vrátit. Informace o nastaveném tématu se objeví v záhlaví okna s chatem.

Po klepnutí na červené tlačítko Ukončit opustíte chat. Klepnutím na zelenou ikonku se sluchátkem vybranému uživateli zavoláte - požádáte jej o započetí hlasové komunikace. Klepnutím na ikonku s písmenem A, v tuto chvíli šedou, započnete s vybranými účastníky chatu vlastní komunikaci v odděleném okně.

 

Přenos souborů - modrá ikonka se znakem šipky. Po výběru uživatele klepněte na modrou ikonku se šipkou a nalistujete příslušný soubor. Podržením klávesy Ctrl můžete vybrat více souborů. Po vybrání souboru a potvrzení dialogu se příjemci zobrazí okno, ve kterém musí potvrdit, že zasílaný soubor chce přijmout. Pokud jej přijme, otevře se okno s informací o přenosu souboru. V okně, které se otevře po zahájení přenosu, uživatel může sledovat - jméno Skype uživatele, kterému soubor zasíláme - název zasílaného souboru a jeho velikost - informaci o množství přenesených dat - zbývající dobu přenosu - přenosovou rychlost. Přesměrování přenosu , o kterém jsme v tomto případě informováni, znamená, že komunikace mezi uživateli neprobíhá přímo, ale data proudí skrze další uživatele Skype (struktura peer-to-peer sítě Skype). I v průběhu přenosu můžeme ještě nedokončený přenos zrušit. Poslední volbou je zátržítko, kterým nastavujeme, zda chcete okno po skončení přenosu zavřít. V případě, že někdo zašle soubor vám, objeví se informace o příjmu souborů. Je na vašem rozhodnutí, zda soubor přijmete(!!soubory přijímejte s rozmyslem, přijímání souborů od lidí, které neznáte, může být nebezpečné pro data ve vašem počítači - viry atd.!!). Pokud ho přijmete, klepněte na tlačítko Uložit jako... a vyberte odpovídající složku. Pokud jej přijmout nechcete, klepněte na tlačítko Zrušit.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář