Jdi na obsah Jdi na menu
 


Skype

je program pro komunikaci přes internet. Stejně jako ICQ, MSN apod. patří do skupiny tzv. instant messenger. Instant messengery obvykle umožňují chatování mezi dvěma nebo více lidmi, můžete jejich prostřednictvím poslat soubor nebo SMS a poslední dobou telefonovat po internetu. Skype toto vše umí a umí to skutečně dobře.
V porovnání s konkurencí má Skype několik výhod. Přenos veškerých dat (sobory, chatování i přenos hlasu) je šifrovaný a nemusíte s tedy bát že se vaše zprávy nebo hovor dostane do nesprávných rukou. Skype projde přes většinu firewallů, proxy apod. (nástroje pro ochranu sítě před útokem hackerů) na čemž jeho konkurenti obvykle vyhoří. A co to znamená? Pokud jste s ICQ nebo podobným programem připojený k síti která ja schovaná za firewallem, tak si velmi pravděpodobně nepopovídáte.  Se Skype je toto riziko minimální. Skype má také nízké nároky na šířku přenosového pásma což. česky znamená že že mu stačí i pomalé připojení k internetu pro kvalitní přenost hlasu. Na oficiálních stránkých Skype uvádí minimální požadovanou rychlost připojení 33.6 Kb. Osobně jsem Skype zkoušel i přes dial up (běžná telefonní linka) a kvalita hlasu byla výborná. Mimo požadavků na připojení k internetu je dobré znát i HW požadavky Skype (výkon a vybavení počítače). Pro telefonování je možné používat reproduktor nebo sluchátka s mikrofonem. Pro komfortnější práci se Skype doporučujeme USB telefony.
Nejsilnější stránkou Skype je právě telefonování. A to jak telefonování po internetu (telefonování mezi dvěma užovateli programu Skype - je úplně zdarma), tak hlavně telefonování přes internet ze Skype na běžné telefony a to včetně mobilních telefonů. Posledně jmenovanému se v terminologii Skype říká SkypeOut. SkypeOut není zdarma, ale není-li to úplně nejlevnější telefonování, tak je to určitě velmi levné telefonování. Cena hovorného (minutová sazba) není přímo úměrná vzdálenosti zěmě do které telefonujete, ale vyspělosti země. Tzn. že do Austrálie což je na druhé straně zeměkoule se dovoláte levněji než například na Ukrajinu které je "za humny". Nejlépe Vám to úkáže kompletní ceník hovorného pro celý svět. Abyste mohli používat službu SkypeOut, tak si musíte koupit kredit stejně jako pro Oskartu, Twist nabo Go. Skype umí konferenční hovor až pro čtyři uživatele. Pro konferenční hovor můžete libovolně kombinovat uživatele Skype i uživatele volané přes SkypeOut. Samozřejmostí je vyúčtování - výpis hovorů který je aktualizovaný po ukončení každého hovoru a který si můžete stáhnout ve formátu vhodném pro MS Excel.
Další z placených služeb je SkypeIn. Jak název napovídá, tak jde o volání opačným směrem a to z běžných telefonů na Skype. Funguje to tak, že si ve vybrané zemi zakoupíte telefonní číslo (v České republice např. +420 123 456). Toto
číslo se chová naprosto stejně jako kterékoli jiné číslo v pevně sít v ČR s jediným rozdílem, že když na něj někdo zavolá, tak nikde nezvoní běžný telefon, ale zvoní Vám Skype. Každý kdo na něj telefonuje platí stejně jako by volal na běžnou pevnou linku. Z Prahy bude volat za cenu dálkového hovoru v rámci ČR a např. z Německa za cenu mezinárodního hovoru dle použitého německého operátora. SkypeIn číslo je prozatím možné zakoupit pouze ve vybraných zemích jejichž seznam se postupně rozšiřuje. V jednu chvíli můžete používat až 10 SkypeIn čísel.
Poslední službou je
Skype VoiceMail což je úplně obyčejný hlasový záznamník který zaznamená příchozí hovor pokud jej zrovna z nějakého důvodu nemůžete přijmout.
Placené služby SkypeOut, SkypeIn a Skype VoiceMail je možné uhradit platební kartou, přes Moneybookers a nově přes
PayPal. Protože pro běžného uživatele nemluvícího anglicky nemusí být nákup SkypeOut a ostatních placených služeb úplně jednoduchý, rozhodli jsme se Vám vyjít vstříct a SkypeOut Vám za zanedbatelný poplatek zakoupíme. (viz. návod)
Instalace Skype je velice jednoduchá a zvládne ji i nepříliš zkušený uživatel. Mezi jazyky dodávaných se přímo Skype není ani čeština ani slovenština. Češtinu i slovenštinu pro Skype si můžete dodatečně stáhnout a jednoduše nastavit. Před prvním použití Skype je nutné se zaregistrovat. Poté si můžete nastavit svůj profil podle kterého Vás ostatní uživatelé mohou jednoduše vyhledat. Teď si do adresáře můžete vložit ostatní uživatele a SkypeOut kontakty. Samotné prostředí programu Skype je velice přehledné a práce s ním je velice jednoduchá na rozdíl od některých podobných programů které jsou plné zcela zbytečných funkcí matoucích méně zdatné uživatele. Skype Vás nebude obtěžovat bannery.
Protože se Skype stává nejpoužívanějším pro VoIP telefonii, tak se pro něj začínají objevovat pluginy (doplňky) od jiných výrobců. Mezi nejzajímavější patří SAM (záznamník za který nemusíte platit), look2skype (integrace Skype do Outlooku) a video4skype (videotelefonování pro Skype)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář